BİRLİKTE OYUN OYNAYALIM!

“Oyun oynayalım mı?” Evde beraber yapabileceğiniz çok fazla şey var. Birlikte vakit geçirmek hiç zor değil. Yeter ki isteyin. Birkaç basit malzemeyle veya eldeki oyuncaklarla bile oyun yaratılabilir. Üstelik bu oyunlar sizin de ilginizi çekebilecek düzeyde olabilir.

‘Oyun oynayalım’ etkinliğinde tüm ebeveynin katılımı, çocukla iletişimin kuvvetlenmesi açısından yararlı olacaktır. Sadece anne ya da sadece baba ile vakit geçiren çocuk, diğer ebeveyne ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden, oyunlara katılan her bireyin keyif alması çok önemli. Sonrasında gelişen güzel ve düzenli iletişim, mutlu bir çocuk yetiştirmenize büyük bir katkı sağlayacak.

KEYİF ALARAK OYUN OYNAYALIM

Birlikte vakit geçirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ebeveynin de çocuğun da eşit düzeyde keyif almasıdır. Eğer ebeveyn, sadece vakit geçiriyor olmak için ya da çocuğun keyif alması için oyunlara katılıyorsa, bu durum uzun sürmeyecektir. Bir süre sonra ebeveyn sıkılarak farkında olmadan çocukla daha az vakit geçirmeye başlayacaktır.

Böyle bir durumun meydana gelmesini kimse istemez. Böyle durumlarda çocuğun psikolojisinin de düşünülmesi gerekiyor. Anne ve babasındaki negatif enerjiyi hisseden çocuk, suçluluk psikolojisine girebilir. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda anne ve babaların da yüksek düzeyde keyif alacağı uygulamalar bulmak oldukça mantıklı. Bu sayede ebeveyn ve çocuk, keyifli vakit geçirerek sevdikleri bir rutin oluşturabilirler.

“OYUN OYNAYALIM” PLANLAMASI ÇOK ÖNEMLİ

Ebeveyn ve çocuk ilişkisini kuvvetlendirecek ve aradaki iletişimi geliştirecek etkinlikler için emek vermek bir diğer önemli nokta. Öncelikle plan yapılarak işe başlanabilir. “Haydi oyun oynayalım” diyerek kendi isteğimize göre hareket edersek çocukta heyecan uyandıramayabiliriz. Ama önceden belirli bir plan doğrultusunda giderek, zamanı daha efektif kullanabiliriz.

Öncelikle, her gün kaçar saat birlikte vakit geçirileceği planlanmalı. Her gün aynı saat veya farklı günlerde farklı saatler belirlenebilir ama genelde bir düzen tutturulması çok daha iyi olur.

Bu plana sadık kalmak önemli bir nokta ancak bazı durumlarda planda değişiklikler olabilir. Bu planı çocuk ve ebeveyn olarak birlikte kararlaştırırsanız işiniz kolaylaşabilir.

Plandan sonraki aşamaysa uygun etkinliği bulma aşamasıdır. Hem gelişime katkı sağlayacak hem de birlikte eğlenmeyi sağlayacak doğru etkinliği bulmak gerekiyor. Etkinliğin süresini ayırdığınız vakte göre oranlamak da dikkat edilmesi gereken diğer bir konu. Fazla ya da eksik kaldığında yeterli günlük keyfi alamayabilirsiniz.

BİRLİKTE NELER YAPABİLİRİZ?

Doğaçlama oyunlar düşünebileceğiniz gibi, biraz araştırma yapılarak harika etkinlikler hazırlayabilirsiniz. “Araştırma zahmetinden kurtulmak istiyorum” diyen ebeveynler için, bundan kurtaracak birkaç öneriyi ise yazının devamında bulabilirsiniz.

1. Renkli Basket

Küçük yaş grubuyla oynayabileceğiniz sizin için eğlenceli, çocuğunuz için de hem eğlenceli hem de öğretici bir aktivite arıyorsanız ihtiyacınız olan basit birkaç malzeme.

Çocuğun yaş grubuna uygun olarak renklerin sayısını belirleyebilirsiniz. Örneğin, etkinlik küçük yaş grubuyla yapılacaksa ana renkler yeterli olacaktır.

Anlatımı bu yüzden 4 renk üzerinden yapalım. Bu etkinlik için en az 8 tane dosya kağıdına ve 4 tane kutuya ihtiyacınız olacak. Yani her bir renk için ikişer tane kağıdınız ve birer tane kutunuz olmalı. Kutu bulmakta zorlanıyorsanız, ağız kısımları kesilmiş 5’er kiloluk su şişelerini de kullanabilirsiniz.

Her bir renk için ikişer kağıdımız olmalı demiştik. Öncelikle bu kağıtları renklendirmemiz gerekiyor. Çocuğunuzla birlikte bu kağıtları, olması gereken renklere boyayın. Unutmayın; toplamda elinizde 8 kağıdınız olacak ve ikişerli gruplar halinde boyanmış olacak; kırmızı renkten 2 kağıt, mavi renkten 2 kağıt gibi… Boyamayla uğraşmak istemeyenler, önceden renkli kağıtlar satın alabilirler.

Kağıt renklendirme işlemi tamamsa son hazırlık aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada, elinizde bulunan aynı renkteki iki kağıttan birini buruşturarak top haline getirmelisiniz. Diğerini ise kutulardan birine tutturmalısınız ya da kutunun önüne doğru yere koymalısınız. Bu işlemi her renk için yapmalısınız.

Tüm kutular yan yana yerlerini aldıktan sonra elinizde 4 tane renkli kağıt topu oluyor. Kutulara belirli bir mesafede durarak çocuğunuzla birlikte sırayla basket atmaya başlayabilirsiniz. Çocuğunuza hatırlatmayı unutmayın; elindeki kağıt topunun rengine bakmalı ve aynı renkteki kutuya basket atmalı. Her aile üyesi bunu sırayla yapmalı.

2. Karanlıkta Bul

Hem eğlenceli hem de öğretici bir oyun arıyorsanız bu tam size göre… Çocukların karanlığa alışmasını ve karanlık korkularını yenmesini sağlayacağınız bu oyun fikrinin sahibi Jean Jacques Rousseau’dur. Rousseau, ünlü Emile kitabında öğrencisini karanlığa alıştırma yöntemini böyle bulduğunu anlatır.

Haydi bu fikri aile etkinliğine çevirelim. Öncelikle karanlık bir odaya tehlikeli olmayacak engeller koyalım. Bunu labirent şeklinde yapabiliriz. Odanın tarif edebileceğimiz bir köşesine de içinde ödül olan bir kutu koyalım. Bu ödülü istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Rousseau, hazırladığı kutuya şekerleme koymuştur ancak biz, günümüzde şekerleme kullanmanızı önermiyoruz. Bunun yerine çocuğunuzun sevdiği bir kuruyemiş paketini koyabilirsiniz.

Bunu güzel bir oyuna çevirmek için, içerisinde farklı malzemeler bulunan başka bir-iki kutuyu da bir yerlere bırakabilirsiniz. Tabii siz bu düzeneği hazırlarken çocuğunuzun bunları görmediğinden emin olmanız gerekiyor.

Her şey hazırsa odanın ışığını kapatıp çocuğunuzla birlikte koridora ya da başka bir odaya geçmeniz gerekiyor. (Eğer etkinliği gündüz yapıyorsanız, çocuğunuzun gözünü bağlayabilirsiniz.) Şimdi yapılması gereken çocuğa ya da çocuklara kuralları anlatmak…

Çocuk odaya girecek ve ebeveyni tarafından yön tarifi yapılarak yönlendirilecek. Çocuk bir heyecanla kutuyu arayacak, bulduğunda kutuyu alıp aydınlık odaya getirecek. Getirdiği kutu doğru kutuysa oyunu kazanacak.

Bu oyunu birkaç çocukla birlikte oynamak daha zevkli olabilir. Ve aynı zamanda ebeveynlerden biri odayı hazırlama görevini üstlenebilir, diğer ebeveyn de oyuna katılabilir. Böylece hem eğlenir hem de çocuğunuzun karanlık korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler Rousseau!

 3. Radyo Oyunu

Müzikle aranız nasıl? Daha sakin bir oyun arıyorsanız Radyo Oyunu uygun size olabilir. Bu eğlenceli oyunda ebeveynlerden biri radyo olacak. Bunun için bir sandalyeye oturan ebeveynin burnuna dokunulduğunda, önceden belirledikleri şarkıyı söylemeye başlayacak. Sağ kulağa dokunursa radyonun sesi açılacak ve şarkı daha yüksek volümlü söylenecek. Sol kulağa dokunulduğunda ise ses kısılacak ve daha alçak sesle şarkı söylenecek. Ağzına dokunulduğundaysa radyo kapanacak.

Çocuğa, radyoyla birlikte şarkıyı söylemesini öğretirseniz, radyo olan ebeveyniyle birlikte o da şarkıya eşlik edecektir. Küçük yaş gruplarında, çocuğun sesini kontrol edebilmesini öğrenmesine katkı sağlayacak olan bu etkinlikte herkes sırasıyla radyo olabilir. Hatta birkaç tane şarkı seçip bir de kanal değiştirme düğmesi belirlerseniz (örneğin radyo olan kişinin eline dokunma) etkinliği daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

4. Şişe Devirmece

Bu oyun tabii ki hiç akla gelmeyen, özel bir fikir değil. Yine de sevilen ve çeşitlendirilebilen bir oyun diyebiliriz. Tek yapmanız gereken birkaç tane pet şişe ve bir top bulmak.

Şişeleri düz bir şekilde yere dizip topla devirmek yerine farklı bir yöntem de deneyebilirsiniz. Mesela topu iple yükseğe asmak, şişelere doğru sallamak suretiyle şişeleri devirmeye çalışmak denenebilir. Bu oyunu da yine bütün aile bireyleri sırayla oynayabilir. Hatta her devrilen şişe için kişilere puan yazılabilir. Oldukça eğlenceli bu oyun da size vaktin nasıl geçtiğini hissettirmeyecek.

5. Renkleri Bul

Bu oyunla birlikte küçük yaş grubu çocuğunuzun renkleri pekiştirmesini sağlayabilirsiniz. Hatta sayılarla ilişki kurmasını sağlayabilirsiniz. Oyunun amacı; çocuğun aynı renkli nesneleri bulması ve toplayıp getirmesidir.

Ebeveynlerden biri hakem olur. Diğer ebeveyn ise çocuğun oyunu anlamasına yardımcı olmak için oyunu ilk oynayacak kişi olarak seçilir. Hakem bir renk belirler, örneğin “kırmızı” der ve oyuncunun oda içerisindeki kırmızı renkli nesneleri kendisine getirmesini ister. Oyuncu, renkli nesneleri görebilmek için bütün dikkatini odaya verecektir. Getirilen her nesne tek tek sayılarak sayılarla ilişki de kurulabilir.

Oyun, eğer okulöncesi dönem çocuğuyla değil de ilkokul seviyesindeki bir çocukla oynanacaksa işin içine biraz heyecan katılabilir! Hakem olan ebeveyn, belirlediği iki renkten birini oyuncu ebeveyne, diğerini çocuğa verir. Başlama işaretini verdiğinde, bu iki oyuncunun hızlı bir şekilde odanın içinde kendine verilen renkteki nesneleri toplamaları beklenir. Bitiş işaretiyle de nesneler sayılır ve kim daha çok nesne topladıysa o kişi oyunu kazanmış olur.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; iki ayrı renkteki nesnelerin sayılarının eşit olmasıdır. Yani odada yeteri kadar her iki renkten de nesne olmalı. Bakalım kim kazanacak?

 

Daha fazla oyun önerileri için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz: Ebeveynsel Instagram Hesabı