Cinsel istismar vakalarına karşı güvenlik ebeveynin görevi

Son yıllarda artan çocuk cinsel istismar vakaları, ailelerin dış çevreyle ilgili daha fazla korkuya kapılmalarına neden oluyor. Ancak, yine de çocuk istismarına karşı bir bilinç geliştirilmiş değil. Psikolog Esra Kartal, bu bilincin geliştirilmesinin yöntemlerini anlattı.

Yaş grubu, cinsiyet, medeni durum hatta canlı ya da cansız gözetmeyen cinsel istismar, çocukları da ciddi şekilde tehdit ediyor. Ebeveynlerin bu konuda bilinçlenmesi elzem bir durum. Ayrıca istismar çeşitlerini de bilmek ve buna göre davranmak gerekiyor. Çocuk istismarı çok daha geniş bir başlık altında incelenmesi gereken bir konuyken, çocuğun maruz bırakıldığı cinsel istismar konusu tüyleri diken diken eden bir öneme sahip. Uzman Psikolog Esra Kartal, “Çocuğu bu durumdan korumak için gerekli tedbirlerin bilinçli ebeveyn tarafından mutlaka alınması gerekiyor.” dedi.

“Cinsel istismarda erken uyarı işaretlerini öğrenin”

Çocuk cinsel istismarını önlemek, çocuğun güvenliğini sağlamak adına çocuğun verdiği uyarı işaretlerini görebilmek gerekiyor. Bunun için, ebeveynlerin kendilerini çocuk cinsel istismarı konusunda eğitmeleri şart. Ancak yetişkinlerin ve çocukların bu konuda genellikle yanlış bilgileri oluyor. Yanlış bilgiler, medyadaki sansasyonel olaylar tarafından körüklenerek aşırı kaygı yaratsa da cinsel istismarın önüne geçemiyor. Psikolog Esra Kartal konuyla ilgili şunları söyledi: “Çocuk cinsel istismarının önüne geçmek için doğru bilgiyi edinmek gerek. Bu konuda farkındalık kazanılması için, gerçek mesele görmezden gelinmeden açıkça konuşulmalı. Bunu açıkça konuşabilmek, gizliliği ve sessizliği gidererek saklı kalmasını engeller. Çocuğu suskunluk sarmalına itmemek önemli. Olası durumları erken fark edebilmek için çocukları mutlaka dinlemeliyiz. Ebeveynlerin çabucak erken uyarı işaretlerini nasıl tanıyacağını öğrenmeleri gerekiyor. Bunları edinen ebeveyn, çocuğuna da nasıl güvende olacağını anlatmalıdır. Ancak bunu yaparken çocuğu korkutmaktan kaçınmalıdır. Her ebeveyn, çocukların hangi durumlarda risk altında olduğunu ve onları nasıl koruyabileceğini bilmelidir. Çocukları korumak bütün yetişkinlerin sorumluluğundadır.”

Çocuklara yönelik istismar sanıldığından daha yaygın

Çocuk cinsel istismarı, dikkat edilmediği takdirde sanıldığının aksine çok fazla görülen bir suçtur. Araştırmacılar, edinilen rakamların aslında kayıt dışı olan diğer vakaları kapsamadığını ifade ediyor. Bazı çocuklar, maruz kaldıkları cinsel istismarı anlatmıyor, anlatsa da inandıramıyor. Çocuk cinsel istismarının nadir görüldüğü inancı, çocukların açıklamalarının ciddiye alınmayarak birer hayal ürünü olduğu gerekçesiyle göz ardı edilmesine dayanıyor. Kız veya erkek çocuk fark etmeksizin istismarın yaşanabileceğinin altını çizen Kartal, “Tüm çocuklar cinsel istismar riski altındadır. İstismarcılar, bir çocuğu boyuna, cinsiyetine, yaşına, ırkına, sınıfına bakmadan hedef alabilir. Çocuğunuzun güvenliğinin yüzde yüz garantisi yoktur. Pedofili kişiler, bilinçli ebeveynleri bile kandırabilme yeteneğine sahiptir. Özellikle aileye yakın durmaya çalışacak, sempatik gözükmek için elinden geleni yapacaktır. Ayrıca bu kişilerin de cinsiyetinin hiçbir önemi yoktur. Toplumda yanlış bilinenlerden biri de cinsel istismarcının mutlaka erkek olduğu fikridir” diyerek ebeveynlerin üstün bir güvenlik algısı geliştirmelerini tavsiye etti.

Çocuğun sorularını yanıtsız bırakmayın

Cinsellikle ilgili bilgilerin çocuklara uygun bir dille aktarılmasının önemini vurgulayan Psikolog Esra Kartal, ebeveynlerin çocukların sorularını yanıtsız bırakmamaları gerektiğini söyledi. Kartal: “Çocuklara bu konuda verilen kaçamak cevaplar, cinsellik ile kaygı duygularını ilişkilendirir. Çocukların istismardan korunmaları için cinselliği gelişimlerine uygun olarak bir şekilde anlamaları gerekiyor. Çocuk, yaşına uygun bir şekilde ihtiyacı olan bilgiyi anne-babası tarafından aldıktan sonra dikkatini başka konulara yöneltecektir. Çocukların sorularını yanıtsız bırakmamak kadar önemli olan bir diğer konu da çocukların yaşa göre cinsel gelişimlerini bilmektir. Eğer  anne babalar normal cinsel gelişimle ilgili konuşmaktan ve araştırmaktan çekinirlerse, yaşa göre gelişimden bihaber olurlar ve çocuklardaki anormal davranışları ayırt edemezler. Bu durum da ebeveynlerin çocuklarını cinsel istismardan korumasının önünde bir set oluşturur. Bu konuda da ailelerin bilinçli olması, araştırma yapması, kendilerini geliştirmesi gerekiyor.”

Instagram hesabımızı takip ederek güncel yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz: Ebeveynsel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir