TEMA KULLANARAK HAFTAYI PLANLAYIN

TEMA KULLANARAK HAFTAYI PLANLAYIN

Çocuklar işlenmemiş maden gibidirler ve bizim yetişkinler olarak onları işlememiz gerekir. Ancak ebeveynler durup düşündüklerinde “onlara öğretmemiz gereken ne çok şey var, bunu nasıl yapacağız?” diye endişeli bir soru buluyorlar içlerinde. Aslında haklılar. Yine de bu, göründüğü kadar zor değil. Her işin bir yöntemi var, öğrenmenin ve öğretmenin de öyle (bu yazının konusu olan, okullarda tema kullanmak gibi). Esasen okullarda yapılan şey tam olarak budur.

Okulun amacı çocuklara yeni bilgiler öğretmek ve bu bilgilerin, yaşantılarında kalıcı olmasını sağlamaktır. Öğretmenlerin görevi ise çocuklara bir şeyler öğretmektir ama “bunu nasıl yapacağız” endişesi duymazlar. Çünkü belirli bir plan doğrultusunda hareket ederler. Öğretmen planı sınıfa uyarlar, çocukların öğrenme farklılıklarını ve hızlarını göz önünde bulundurur.

Okul öncesi dönemde ebeveynlerin nasıl öğreteceklerini bilmemesi ve başta afallaması kadar doğal bir şey yok. Biz her çocuğun farklı olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda, defalarca çocuk sahibi olmuş bir ebeveynin bile her yeni çocukta afalladığını görebiliriz. İnanın ki bu da çok doğal. Özellikle pandemi döneminde, anaokullarının ve eğitimin sekteye uğramasıyla birlikte birçok aile işte böyle bir endişe içinde. O zaman bu yazıyla naçizane öneri sunalım.

Anaokullarında haftalar, çeşitli temalar üzerine planlanır. Her haftanın veya ayın özel bir teması olur. Haftalık plan dâhilinde uygulanan bütün etkinlikler o haftanın/ayın temasına göre düzenlenir. Siz de tema sistemini pandemi sürecinde eğitimi aksayan çocuğuz için evde uygulayabilirsiniz.

TEMA SİSTEMİNİ EVDE NASIL İŞLERSİNİZ?

Eğitimciler okullarda temalar ve etkinlikler planlarlar, sınıflarda kullanılmak üzere şekillendirirler. Evde ise ebeveynlerin bu işi üstlenmesi, çocuğun yeni becerileri keşfetmesi için kuşkusuz iyi bir yöntem. Peki, öyleyse tema nedir ve nasıl uygulayacaksınız?

Tema, haftanın/ayın konusunu ifade eder. O haftanın konusu herhangi bir kavram olabilir veya özel günler gibi belirli bir özelliği vardır. Aslında tema seçimi tamamen size kalmış. Uymanız gereken tek kural, bir haftaya hangi temayı belirliyorsanız o temaya bağlı kalmalısınız. Salı günü bir tema uygulayıp Çarşamba başka bir temaya geçerseniz sisteminizi bozarsınız. Tema belirlemenin amacı bir düzen yakalayabilmektir.

Temanızı temel birkaç başlık üzerinden planlamak isteyebilirsiniz. Haydi, gelin bunu örneklendirelim:

TEMA BULALIM

Örneğin sanat, doğa, renkler, sevgi başlıkları sizin 4 haftalık temalarınız olsun.

İlk haftanın temasını ‘sanat’ olarak belirlediniz diyelim. Şimdi gün gün etkinlik planlamanız gerekiyor. Çocuğunuzla birlikte yapmayı düşündüğünüz her şeyi istediğiniz güne koyabilirsiniz.

Dipnot: her güne özel bir etkinlik olması, ertesi günün keyifle planlanmasını sağlar. Temelde o hafta yapabileceklerinize birkaç örnek vermek gerekirse; parmak boyama, serbest resim çalışması, kes-yapıştır kolaj çalışması, herhangi bir müzik aleti çalma veya müzik yapma(mesela saklama kaplarına vurarak ses çıkarma), müzik gününde şarkı eşliğinde dans, sevdiği bir kitabı anlatarak drama çalışması yapma gibi çeşitli alternatifler türetin. Unutmayın; temanız sanat, alternatiflerin sanatla ilgili olması gerekiyor.

İkinci hafta için ‘doğa’ teması var. Şimdi de tıpkı sanat temasında olduğu gibi, doğayla alakalı her güne bir etkinlik belirlemeniz gerekiyor. Örneğin; doğa yürüyüşü yapma, parkta oturup çevreyi gözlemleme, pencereye kuşlar için yiyecek bırakma, sokak hayvanları için mama ve su kabı tasarlama, saksıya bir bitki veya tohum ekme, mevsim meyvelerini öğrenerek meyve soyma-yeme gibi hayal gücünüze kalmış bir dizi etkinlik bulabilirsiniz. Tabii doğa temasında pandemi kurallarına ve yasaklarına dikkat ederek bir plan hazırlamanız akıllıca olur.

Renkler temasında yapılabilecekleri sonsuz gibi görürüz. Aslında evet, öyle de diyebiliriz. Ancak dikkat etmeniz gereken şey, etkinliklerin öğretici olmasıdır. Çocuğunuz eğlenerek bir şeyler öğrenebiliyor mu? Sıkılmadan severek o etkinlikle vakit geçirebiliyor mu? Bu sorulara evet yanıtı verebilmeniz çok önemli. Örneğin, renk eşleştirme oyunları, bu tema için olmazsa olmazlardan. Çocuğunuzun yaşına göre renk adedi belirleyerek odanın içinde o renkleri bulmasını isteyebilirsiniz. Ya da farklı renklerde çorapları eşleştirme oyunu eğlenceli olacaktır.

Diğer hafta uygulayacağınız sevgi teması sayesinde çocuğunuzu iyi bir insan olma yolunda besleyebilirsiniz. Herhangi birine ya da nesneye göstereceği sevgiyi nasıl ifade edeceğini bu yolla öğretebilirsiniz. Bir günü sarılma günü yapın, diğer gün sevdiği birine kart tasarlayın, başka bir gün hayvan sevgisine yönelik çalışmalar yapın. Her temaya binlerce farklı ve öğretici fikir bulabilirsiniz.

TEMA İÇİNDE ÖZEL GÜN KULLANMAK

Herhangi bir haftanın içinde bir özel gün varsa, “bu haftanın teması ne olsa” diye düşünmenize gerek yok. O özel günü haftanın teması olarak işleyin, etkinlikleri özel güne yönelik tasarlayın. Bu özel gün resmi bir bayram ya da Anneler Günü, Babalar Günü, Dünya Mutluluk Günü, Dünya Kediler Günü gibi bir gün olabilir. O günün özelinde, tüm haftaya yayılmış bir etkinlik planı hem kutlama eğlencesine hem de yeni fikirlere öncülük yapacak.

Bir önceki yazıyı okudunuz mu? Buradan ulaşabilirsiniz.